Travels & ecology: Jak możemy dbać o naszą planetę podczas podróży?

Na początku zaznaczę, że nie jestem ekspertem w dziedzinie ekologii. Popełniam błędy, które często wynikają  z niewiedzy, a czasem z zapominalstwa :( Nie jest mi jednak obca troska o naszą planetę. Podróże niejednokrotnie pokazały mi, jak brak świadomości destrukcyjnie wpływa na otaczające nas środowisko i jak potrzebne jest przestrzeganie nawet najprostszych zasad. W przyszłości nie zrezygnuję z wyjazdów, ale chcę podróżować lepiej i bardziej świadomie. Być może wpis powinien pojawić się tuż przed wakacjami, żeby zebrane w nim sposoby na ekologię w podróży nie zostały zapomniane. Trzymając się jednak  zasady “co masz zrobić jutro zrób dzisiaj” już teraz zachęcam Was nie tylko do przeczytania.

 

Jak możemy dbać o naszą planetę podczas podróży?

Transport

Najbardziej ekologicznym środkiem transportu masowego jest pociąg. I mimo, że zdaję sobie z tego sprawę, to najczęściej podróżuję samolotem i samochodem. Powodów takiej decyzji jest wiele.  W dużych miastach rezygnuję jednak z transportu na rzecz pieszych lub rowerowych wycieczek. Uważam, że transport jest jednym z trudniejszych zagadnień eko-podróży. Ważne, żeby nasze decyzje były świadome, bo tylko wtedy będziemy mogli podjąć działania zmniejszające ślad węglowy powstały po naszej wyprawie.

Butelka na wodę i torba na zakupy

Zdaję sobie sprawę, że większość z Was podróżuje z własną butelką na wodę, bawełnianą torbą, a nawet ekologicznym kubkiem na kawę. To jeden z najlepszych sposobów na ochronę środowiska! Wielokrotne wykorzystanie materiałów jest kluczowe w ekologii. Oczywiście w krajach gdzie woda ma wątpliwą jakość lepiej kupić wodę w butelce.

Ekologiczne noclegi

Czyli takie, w których zastosowano technologie lub metody zgodne z ekologicznym podejściem do środowiska.  W takim miejscu spotkamy się z energooszczędnymi żarówkami, ogrzewaniem wody za pomocą ciepła uzyskanego przy pracy klimatyzacji czy paneli słonecznych, rozbudowanym systemem segregacji śmieci itp. Mogą to być hotele, hostele, ale także  ekologiczne gospodarstwa, kempingi czy domki letniskowe.

Jak możemy dbać o naszą planetę podczas podróży?

Zasady ekologii w hotelu

Mam tu na myśli gaszenie światła, wyłączanie tv, radia lub innych sprzętów. Wypinanie z gniazdka ładowarek i zasilaczy. Niby nic ale oszczędność prądu ma wielkie znaczenie dla ochrony środowiska. Zastanówmy się czy potrzebujesz codziennej wymiany ręczników i pościeli. Nie marnujmy też jedzenia w hotelowej restauracji, nakładaj tyle ile zjesz.

Zbieranie i segregacja śmieci

Wakacje nie zwalniają nas z tego obowiązku! Zawsze zabierajmy ze sobą śmieci, a następnie poddajmy je segregacji. Nie bójmy się zwracać uwagi innym i nie przymykajmy oczu na pojedyncze śmieci rozrzucone np.: na plaży. Przecież możemy je wrzucić do kosza ;)

Zakupy u lokalnych sprzedawców

To jedna z najlepszych rzeczy jaką możesz zrobić! Kupując lokalne, ekologiczne wyroby takie jak miód, sól morska, przetwory, rękodzieło wspierasz małe biznesy i zachęcasz ludzi do dbałości o środowisko. Unikajmy sklepików i straganów z chińszczyzną i nigdy nie kupujmy pamiątek wyrabianych z chronionych gatunków! To nieetyczne i nielegalne!

Rozważne pakowanie

Dlaczego to takie ważne? Bo każdy przewożony bagaż, niezależnie od środka transportu zwiększa jego ślad węglowy. Ja od dłuższego czasu podróżuję z plecakiem podręcznym w którym jest absolutne minimum! Nie oznacza to, że przez cały czas chodzę w jednym i tym samym, nauczyłam się rozsądnie podchodzić do tematu i nie zabieram ze sobą połowy szafy. Jeśli pakujecie ze sobą za dużo rzeczy, to warto przed wyjazdem zrobić listę sytuacji (plażowanie, wyjście do restauracji, zwiedzanie itp.) i dopasować do nich ubrania. Minimalizm, a tak naprawdę racjonalizm jest w tej kwestii bardzo wskazany!

Ekologiczna kosmetyczka

Największym problemem ekologii jest brak możliwości wielokrotnego używania opakowań. Jest to bardzo widoczne właśnie w przemyśle kosmetycznym. Podróżując korzystajmy z buteleczek wielokrotnego użytku, które możemy uzupełniać ulubionym szamponem, odżywką czy żelem pod prysznic.  Ale nie tylko o opakowania chodzi! Wybierajmy kosmetyki sprawdzonych marek, które dbają o ekologię i nie testują na zwierzętach.

Szacunek dla kultury i przyrody

Sposób w jaki wchodzimy w relację z odmienną kulturą, jak obchodzimy się z fauną i florą określa nas nie tylko jako turystę/podróżnika, ale przede wszystkim jako człowieka. Szacunek jest kluczem do zrównoważonej turystyki. Nie róbmy zdjęć tam, gdzie nie możemy, nie schodźmy ze szlaku, nie niszczmy roślin i wkraczajmy brutalnie do świata zwierząt. Wiem, że czasami to nie łatwe, ale konieczne do zachowania go dla przyszłych pokoleń.

Oszczędność papieru

Nie drukujmy tego co nie jest konieczne! Większość biletów możemy nabyć w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania papierowej wersji. Potwierdzenie rezerwacji, mapka dojazdu, spis atrakcji również możemy zapisać w swoim telefonie czy tablecie. Jeśli już zdecydujemy się korzystać z drukowanych mapek czy przewodników, to po zakończonej podróży podarujmy im drugie życie!

Liczę na Wasze komentarze i porady:)

 

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest.

Do następnego wpisu!

 

 

 

Post a Comment

X